İskele sistemlerinde çok fazla çeşit olmasının yanı sıra, her bir iskele türünün kullanım problemi olmaksızın, farklı amaçlarla değerlendirilebilecek yapısı bulunuyor. Her zaman için iskele uygulamalarından yük taşımak amacıyla, iskelede işçilerin cephe genelinde hareket etmesini sağlamak için yararlanılması mümkün oluyor.

Mobil iskele sistemleri, flanşlı iskele sistemleri ve beton atılacağı zaman, kalıp iskele sistemleriyle birlikte inşaatın güvenli bir şekilde yönetilebilir hale gelmesini sağlama fırsatı ortaya çıkıyor.

Mobil İskele Özellikleri

Mobil iskele sistemlerinden faydalanılması, herkesin yararlanabileceği bir sürecin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla iskele sistemlerinin genel özellikleri belirlenebiliyor. Taşınabilir, hareket ettirilebilen, sabit olmayan mobil iskele çeşitleri bulunuyor. Sistemin sabit olmaması nedeniyle tüm şantiyelerde her noktaya kısa sürede taşınarak kullanılabilir hale gelmesi sağlanıyor.

İskelelerle Yük Taşınır Mı?

İskele sistemleri, sadece işçilerin taşınmasını sağlamak amacıyla üretilen yapılar ve sistemler değildir. Hem inşaatlarda hem de farklı dış cephe çalışmalarında ve şantiye alanlarında faydalanılabilecek şekilde iskele sistemlerinden yararlanılmasını sağlayan bir özelliği bulunuyor.

Beton yapılarda dış cephe sistemleriyle ilgili bir problemle karşılaşılmaması, tüm yükün hiçbir kayma olmaksızın taşınabilir olmasını sağlayan bir sistem özelliği bulunuyor. İskelelerde yük taşınabileceği gibi, belirli kalıpların sabitlenmesi amacıyla proje oluşturulması ve çeşitli alanlardaki yüklerin sabit bir şekilde kalmasını sağlayacak biçimde planlama yapılabilecektir.

Flanşlı İskele Sistemleri

Flanşlı iskele sistemlerinin değerlendirilmesi için özel olarak belirlenen projeler sayesinde, cephenin dört bir yanında iskelenin uzatılması ve kullanıma uygun hale gelmesi sağlanıyor. Bu alanda özel olarak verilen hizmetlerle birlikte herhangi bir mağduriyet veya yüksek maliyetle karşılaşılmaksızın flanşlı iskele sistemlerinin kurulması mümkün oluyor.

Flanşlı iskelelerin çok sık tercih ediliyor olmasının temelinde, cephenin farklı bölgelerinde tek parça halinde, 360 derecelik açıyla birlikte kurulumun yapılmasını sağlayan bir özelliği bulunuyor. Sadece dik açılarla kurulabilen iskele türleri yerine doğrudan farklı kısımlara pimlerin yerleştirilmesiyle birlikte, flanşlı iskele sistemlerinin genel yapısından yararlanılması, bu sayede iskelenin her yere kurulabilir olması sağlanıyor.